کارشناسی قیمت
کارشناسی قیمت ماشین آلات توسط کارشناس رسمی دادگستری با 20 سال سابقه کار در امور ماشین آلات
تعریف انواع قیمت:
انواع روش قیمت گذاری بر اساس قیمت عادله روز و قیمت تمام شده محصول (شامل قیمت مواد اولیه و هزینه تولید و سربار) و قیمت منطقه ای می باشد که معمولا در کارشناسی ها قیمت عادله روز مد نظر قرار می گیرد. تفاوت قیمت عادله روز و قیمت تمام شده: برای ارزیابی و کارشناسی در دنیا از روش سه گانه زیر استفاده می‌شود:
1- مقایسه با قیمت بازار
مقايسه با قيمت بازار به معنای مقايسه با ساير دارایی ‌های مشابه معامله شده در بازار است. در این روش باید قیمت معامله شده در بازار فعال همانند و یا دارای مشابهت نزدیک باشد که اکثرا این چنین نیست. در اين صورت بايد با ضرايب شناخته شده ای قیمت موجود به قیمت مورد نظر تبديل شود.
2- رابطه ارزش حاضر سرمایه و درآمد ناشی از آن
در این روش بايد برآوردی از آينده کرد. می توان نرخ بازده سرمایه (نسبت سرمایه به درآمد) P/E و يا ضريبی از گردش مالی یک دوره زمانی (Turn over) را به عنوان سرمايه حساب کرد؛ مثلا ضریب 5/1. بنابراین گردش مالی یک دوره زمانی 5/1 = ارزش دارایی.
3- هزینه ایجاد یا جایگزینی
با محاسبه هزینه ایجاد دارایی مشابه و یا هزینه جایگزینی دارد مشابه موجود در بازار می توان قیمت را تعیین کرد.
۴- روش استهلاک
در این روش لیست تجهیزات و ماشین آلات بر حسب سال تولید یا بهره برداری تهیه شده و ابتدا قیمت کالای نو مشابه یا در صورت موجود بودن همان مدل و برند دستگاه که در بازار استفاده می شود تعیین شده و سپس با در نظر گرفتن سال های کارکرد دستگاه و استفاده از نمودارهای استهلاک قیمت تعیین شود.
انتخاب روش ارزش‌گذاری:
روش اول: با معاملات دارايی ‌های همانند يا مشابه معامله شده در بازار مقايسه می‌کنیم و قیمت را به دست می‌آوریم.
روش دوم: در صورت عملی نبودن روش اول، درآمد يا هزينه را به صورت ارزش حال (دارایی) برآورد می‌کنیم. این روش در صورت در دسترس و قابل اعتماد بودن اطلاعات، به عنوان پشتيبانی روش اول استفاده می ‌شود.
روش سوم و چهارم : این روش ها قابل اطمینان تر و نتیجه مناسب تری می دهند.
کلیه شرکت ها، موسسات و اداراتی که جهت خرید و فروش و مزایده خودرو و وسایل نقلیه خود نیاز به قیمت کارشناسی دارند ، بدین منظور تعدادی کارشناسان رسمی دادگستری آماده حضور در کلیه نقاط کشور جهت کارشناسی و قیمت گذاری و تعیین اصالت خودرو، وسایل نقلیه موتوری زمینی و ماشین آلات و تجهزات کارخانه ای می باشند.
1- ارزیابی ماشین آلات ، تجهیزات و خطوط تولید کارخانجات و خودرو و وسایل نقلیه و ماشین آلات راه سازی و معدنی هنگام اقدام جهت اخذ وام و تسهیلات بانکی ، هنگام انحلال شرکت یا جداشدن شرکا و سهامداران ، تعیین میزان سهام شرکاء وسهامداران ، تعیین میزان سرمایه و دارایی های ثابت شرکت تعیین میزان گردش مالی سالیانه ، تعیین اجرت المثل و تامین دلیل
2- ارزیابی ماشین آلات، تجهیزات و خطوط تولید کارخانجات و ماشین آلات راه سازی ومعدنی به منظور تهیه ترازنامه مالی، جهت ارایه به سفارت خانه ها برای مهاجرت و اقامت دایم از طریق سرمایه گذاری و همچنین ارایه گزارش کارشناسی به متقاضیان گشایش اعتبار ( LC ) جهت واردات و صادرات و ضمانت نامه های بانکی
3- تعیین میزان خسارت های وارد شده به خودرو و ماشین آلات و تجهیزات و خطوط تولید
4- ارزش گذاری بر اموال توقیف شده
5- داوری در اختلافات هیئت داوری مرجعی رسمی و قانونی است که ازسوی طرفین دعوی برای رفع اختلافات فی مابین تشکیل می گردد هر یک از طرفین دعوی، داور اختصاصی خود را برای تشکیل هیئت داوری معرفی می نماید هیئت داوری با پیشنهاد یکی از طرفین دعوی و موافقت طرف دیگر تشکیل می گردد و همچون مراجع قضایی، رای هیئت داوری برای طرفین، لازم الاجرا می باشد. ارجاع اختلافات به هیئت داوری باعث می شود هزینه های دادرسی و زمان دادرسی به شدت کاهش یابد.
6- تعیین قیمت پایه برای خودرو و وسایل نقلیه و ماشین آلات و تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی، راه سازی ومعدنی، جهت برگزاری مزایده.
7- همکاری با بانکهای اعطا کننده وام و تسهیلات به کارخانجات و شرکت ها وشرکت های واردات و صادرات، جهت ارزش گذاری بر ماشین آلات و تجهیرات و خطوط تولید کارخانجات و همچنین ماشین آلاتی که در حال وارد یا صادر شدن هستند.
8- همکاری با گمرکات کشور برای ارزش گذاری بر دستگاه ها و خودرو های وارداتی و ماشین آلات متروک، جهت برگزاری مزایده و تعیین خسارتهای وارده به تجهیزات و دستگاه های دپو شده در انبار های گمرکات.
کارشناسان رسمی دادگستری، در رشته ماشین آلات ( برق ، ماشین آلات و تجهیزات کارخانجات ) و ماشین آلات راه سازی و معدنی دارای صلاحیت تخصصی در امور ماشین آلات ساختمانی، راه سازی و معدنی